Időpont: 2024. szeptember 27.
Helyszín: SZTE BTK Kari Konferenciaterem, Egyetem utca 2., földszint
16:20 Megnyitó prof. dr. Németh T. Enikő
16:30-17:15
Szabó Éva
Az utóbbi évtizedekben az információ terjedése fokozottan felgyorsult, a digitális környezetben egyre több forráshoz van elérhetőségünk, miközben egyre nagyobb kihívást jelent a folyamatos híráradatban való tájékozódás. A hírszövegek felépítése, nyelvi elemei és a szöveghez tartozó illusztrációk hatással vannak arra, hogy miképp dolgozzuk fel és elemezzük a bemutatott eseményt, jelenséget. Az előadás célja, hogy különböző példák nyelvészeti elemzése alapján ismertesse azokat a szempontokat, melyek segíthetnek a tudatos hírolvasásban, valamint röviden felvázolja az álhírek és a tényleges hírek közötti különbségeket, különös tekintettel azok nyelvi megformálására.
Szabó Éva 2023-ban szerezte meg doktori fokozatát az SZTE Nyelvtudományi Doktori Iskolájában, értekezésében a nyelvi benyomáskeltést vizsgálta. Jelenleg az MTA-SZTE-DE Elméleti Nyelvészeti és Informatikai Kutatócsoport tudományos munkatársa, illetve az SZTE JGYPK Magyar és Alkalmazott Nyelvészeti Tanszékén adjunktus. Érdeklődési területe a politikai diskurzusok, valamint az álhírek elemzése, továbbá a (nyelvi) benyomáskeltés és a nem verbális kommunikáció.
17:15-18:00
Bozsik Tamara
Mivel az emberek sok időt töltenek a telefonjukon, számítógépük előtt és ezen keresztül kommunikálnak egymással, kialakult az igény a kommunikáció multimodalitásának a megjelenítésére. Vagyis azon elemek írásban való megjelenítésére, melyek segítik a szemtől szembeni kommunikációt is. Ezek kifejezésére szolgálnak az írásban megjelent emodzsik is. Mivel az emodzsik hatalmas ismertségnek és népszerűségnek örvendenek, így a Facebook-kommentekben is gyakran megjelennek. Felmerül a kérdés, hogy hogyan kapcsolódnak össze az emodzsik a verbális agressziót tartalmazó kommentekkel. Milyen szerepük van a verbális agressziót tartalmazó kommentekben? Milyen funkciókat tölthetnek be? Hogyan vegyük észre őket? Lehet-e egy emodzsik önmagában agresszív? Ezekre a kérdésekre választ kaphat az előadásból.
Bozsik Tamara a Szegedi Tudományegyetem Nyelvtudományi Doktori Iskola Elméleti Nyelvészet Programjának hallgatója, az MTA-SZTE-DE Elméleti Nyelvészeti és Informatikai Kutatócsoport tagja. Kutatási területe a verbális agresszió megjelenése a magyar közösségi médiában.
18:00-18:45
Dam Bernadett
A pár perces kísérletben résztvevők megtudhatják, hogy
A részvételhez alapszintű angol nyelvtudás szükséges.
Dam Bernadett a Szegedi Tudományegyetem Nyelvtudományi Doktori Iskola Elméleti Nyelvészet Programjának hallgatója.
18:45-19:30
Tar Cintia
Funkció nélküli töltelékszó vagy a beszédtervezési folyamat természetes velejárója? Az izé egy olyan lexikális kitöltőelem, amely nem csupán a szókincs hiányának jele, hanem egy olyan késleltetési stratégia, amely kiemelkedő szerepet játszhat a szókeresési, szótalálási folyamatokban, az előhívás nehézségeinek áthidalásában vagy a nagyobb szerkezeti egységek megformálásában. Az izé képes lexikális elemeket átmenetileg vagy véglegesen helyettesíteni, hiányzó szavakat pótolni, elkerülni a tabu kifejezéseket, illetve gyakran a nyelvi ökonómia egyik megnyilvánulási formája lehet. Előadásomban az izé széleskörű funkcióit és annak feloldását mutatom be spontán, baráti társalgások elemzése által.
Tar Cintia az SZTE Nyelvtudományi Doktori Iskola Elméleti Nyelvészet Programjának hallgatója. Kutatási területe a spontán magyar társalgásokban megjelenő ön- és külkezdeményezett javítások, illetve a történetmesélés és kísérőjelenségeinek vizsgálata.
19:30-20:15
Szécsényi Tibor - Virág Nándor
Az elmúlt évek egyik legnagyobb technikai fejlődése a nyelvfeldolgozás területén következett be. A mobiltelefonunk megérti a szóbeli utasításainkat, a számítógép hosszabb szövegekből kiemeli a lényeges információkat, a mesterséges intelligenciával lehet beszélgetni. Úgy tűnik, a számítógép megtanulta az emberi nyelvet. Valóban?
Előadásunkban azt a témát járjuk körbe, hogy hogyan jutottunk el idáig, milyen technológia rejlik ezek mögött, hogyan tanulnak ezek az eszközök, mi a különbség az emberi nyelvtudás és a mesterséges intelligencia nyelvtudása között, és hogy kell-e félni attól, hogy a chatGPT vagy a hozzá hasonló beszélő robotok átveszik a hatalmat az emberiség fölött.
Szécsényi Tibor egyetemi adjunktus az SZTE BTK Általános Nyelvészeti Tanszékén, és az MTA-SZTE-DE Elméleti Nyelvészeti és Informatikai Kutatócsoportjának a tagja. Kutatási területe a magyar mondatszerkezeti jelenségek, valamint a nyelvtudományi modellek számítógépes alkalmazhatósága.
Virág Nándor az SZTE Nyelvtudományi Doktori Iskola hallgatója, és az MTA-SZTE-DE Elméleti Nyelvészeti és Informatikai Kutatócsoportjának a tagja. Kutatási területe az igei bővítmények tulajdonságainak számítógépes, korpusz alapú vizsgálata.