Az SZTE Pragmatika Hallgatói Kutatóműhely 2020 őszén alakult, vezetője dr. Németh T. Enikő professzor.
A közösségi médiában, ill. az interneten különböző weboldalakon szinte korlátlanul terjedhetnek áltudományos tartalmak, álhírek, konteók. A Covid 19 járvánnyal kapcsolatos álhírek terjedése megmutatta, hogy ezek milyen súlyos károkat okoznak, és mennyire fontos, hogy a társadalom különböző szereplői felismerjék, hogy áltudományos tartalmakkal, álhírekkel van dolguk. Az SZTE BTK Pragmatika Hallgatói Kutatóműhelyének kutatói és hallgatói informatikus, valamint orvos kollégákkal és hallgatókkal kiegészülve egy általuk létrehozott magyar nyelvű álhírkorpusz alapján álhírek nyelvi, nyelvhasználati, tipográfiai és képi tulajdonságainak nyelvészeti elemzése révén humán és automatikus, gépi álhírfelismerő eszközöket fejlesztenek, amelyek segítségével eldönthető egy online vagy nyomtatott szövegről, hogy az álhír-e. Az álhírfelismerő eszközök különböző tématerületekre specifikálhatók. Projektünk a figyelmét elsősorban a nyelvvel és az egészségüggyel kapcsolatos álhírek szűrésére fordítja.
2020. december 8.
Tudta, hogy a nyelvészkutatók megállíthatják az (álhír)járványok terjedését? álhír és manipuláció a COVID-kommunikációban
A vírus és a város - előadás a Dugonics Társaság szervezésében
Előadók: Az SZTE Pragmatika hallgatói kutatóműhely
A műhely vezetője: Dr. Németh T. Enikő, egyetemi tanár, a Dugonics Társaság alelnöke
Az online eseményt a Dugonics Társaság szervezésében 2020. december 8-án került megrendezésre. A felvétel utómunkája a Szeged Televízióban készült a Dugonics Társaság megbízásából.
SZTE-PHK: álhír-vadászat
Az online átverések pragmatikai vizsgálata, tippek az álhírek felismeréséhez
Dr. árvay Anett, Biró Róbert:Vajon önt is manipulálják? Segítünk a végére járni!
Tényleg manipulálható bábok vagyunk, vagy megtanulhatjuk felvértezni magunkat a kritikus gondolkodás eszköztárával?
Szabó Éva, Császár Dorina:Gesztus és ami mögötte van – Testbeszédolvasás kezdőknek
Miképp olvashatunk a gesztusokból